Borówki Amerykańskie

Wpisy

 • wtorek, 10 września 2013
  • Charakterystyka odmiany Bluecrop

   Większość odmian borówki amerykańskiej została wyhodowana poprzez skrzyżowanie dwóch innych. Dzięki temu wyróżnia się już ponad 450 odmian tego owocu. Jedną z najbardziej cenionych jest Bluecrop – to właśnie ją najczęściej sadzi się na całym świecie, jej owoce są uznawane za jedne z najbardziej wartościowych.

   Czym charakteryzuje się krzew Bluecrop? Jej owoce są bardzo smaczne, a do tego duże, słodkie i kuliste. Ich skórka jest pokryta nalotem o bladoniebieskiej barwie. Krzew ten owocuje zwykle na przełomie lipca i sierpnia, co najlepsze – dosyć obficie. Owoce borówki amerykańskiej Bluecrop cenione są także ze względu na swoją trwałość – można je długo przechowywać i dobrze znoszą transport.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   borowkiamerykanskie
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 września 2013 16:45
  • Odmiany borówki amerykańskiej

   Borówka amerykańska, znana również pod nazwą borówka wysoka, jest coraz chętniej hodowaną rośliną w Polsce. Zdobywa ona popularność dzięki walorom smakowym, właściwościom zdrowotnym, a w przydomowych ogródkach sadzi się ją również ze względu na ciekawy wygląd liści i owoców. Borówka amerykańska występuje aż w 450 różnych odmianach, choć tych wyhodowanych w Europie naliczyć można zaledwie cztery. W zależności od tego, kiedy hodowca pragnie zbierać plony z tej rośliny można wybierać między odmianami wcześnie dojrzewającymi, o średniej porze dojrzewania oraz o późnej porze dojrzewania.

   Warto posadzić na jednym terenie kilka odmian borówki amerykańskiej, zwłaszcza że poleca się sadzenie po kilka rządków różnych odmian. Jest to spowodowane tym, że najbardziej wydajną metodą rozmnażania tej rośliny jest krzyżowanie gatunków. Ponadto, jeśli wybierze się gatunki, których owoce dojrzewają w różnym czasie, można cieszyć się borówką amerykańską przez kilka miesięcy. Dlatego też przed dokonaniem zakupu sadzonek, zorientujmy się, jaki jest czas owocowania danego krzewu borówki wysokiej.

   Wśród odmian, które cieszą się największą popularnością, warto wymienić przede wszystkim Bluecrop (owocuje od połowy lipca), Aurora (odmiana najpóźniej dojrzewająca), Darrow (owocuje w sierpniu) czy też Rubel (jedna z najstarszych odmian borówki).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   borowkiamerykanskie
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 września 2013 16:45
  • Choroby borówki amerykańskiej

   Borówka amerykańska, zwana również borówką wysoką, to roślina, która słynie nie tylko z pysznych i zdrowych owoców, ale również z walorów dekoracyjnych, a do tego wszystkiego jest ona bardzo prosta w uprawie – nie wymaga nawożenia chemicznego, tak naprawdę wystarczy jedynie zapewnić jej dobrą glebę. Rzadko kiedy mamy do czynienia z chorobami atakującymi krzewy borówki amerykańskiej, dlatego też lepiej jest skupić się na profilaktycznych działaniach, a wtedy na pewno posadzone krzewy będą okazami zdrowia.

   Większość dolegliwości dotykających borówkę amerykańską wynika ze źle dobranej ziemi lub ze zwykłego zaniedbania. Niemniej jednak są też pewne choroby, które mogą dotknąć krzewy tych owoców. Jeśli szybko nie zapobiegniemy chorobom i szkodnikom, wówczas może dojść do uszkodzeń liści, pędów, a nawet korzeni i owoców.

   Jakie choroby najczęściej dotykają borówkę wysoką? W zasadzie można wymienić tu dwie choroby – zgorzel pędów oraz szarą pleśń – ale zdarza się także, że roślina zostanie zaatakowana przez mączniaka prawdziwego, białą plamistość, antraknozę czy też miejsce będzie miało zamieranie pędów. Leczenie borówki amerykańskiej nie jest skomplikowane, zwłaszcza w uprawach amatorskich. Wystarczy bowiem stosować – oczywiście z dużą ostrożnością, bez przekraczania zalecanych przez producenta dawek – środki ochrony roślin oraz biopreparaty. Przy niewielkiej ilości krzewów łatwo jest kontrolować stan zdrowia poszczególnych krzewów borówki amerykańskiej, by zacząć działać, jak tylko pojawią się pierwsze objawy choroby.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   borowkiamerykanskie
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 września 2013 16:45
  • Co można przyrządzić z borówki amerykańskiej

   Borówka amerykańska to owoc, który z każdym rokiem zdobywa coraz więcej zwolenników. Już i w Polsce znajduje się wiele plantacji tej rośliny, a i wiele prywatnych osób uprawia ją w swoich ogródkach. Dzięki temu nie ma w zasadzie żadnych trudności w tym, by móc dostać duże ilości świeżych borówek amerykańskich. Warto sięgać po jej owoce, gdyż można zrobić z nimi naprawdę wiele pysznych rzeczy. Borówka amerykańska to odmiana jagody, jednak w porównaniu z tym owocem, jest nie tylko dużo zdrowsza, ale również słodsza. Ma też wyraźnie większe owoce.

   Co można przyrządzić z borówki amerykańskiej? Oczywiście owoc ten doskonale nadaje się do jedzenia w formie świeżej. Jeśli ktoś woli słodkie wersje jagód czy borówek, może śmiało przyrządzić je ze słodką śmietaną i cukrem. Borówka amerykańska to także owoc, który doskonale nadaje się do przyrządzenia kompotów oraz domowych konfitur – dżemów i galaretek, które na pewno oczarują zimą wszystkich domowników. Można też pokusić się o zalanie w słoiczku borówek z cukrem, a następnie ich pasteryzację. Dzięki temu uzyskamy zdrowy i smaczny syrop borówkowy, w którym będą pływać owoce.

   Z borówek amerykańskich można także przygotować pyszne, słodkie desery i podwieczorki. Świetnie smakują w formie pierogów polanych rozpuszczonym masłem lub jako dodatek do ciast, ciasteczek i muffinek. Przepisów na desery z borówki amerykańskiej można znaleźć naprawdę wiele.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   borowkiamerykanskie
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 września 2013 16:43
  • Jak uprawiać borówkę amerykańską

   Borówka amerykańska to owoc, który cieszy się coraz większą popularnością. Jest ceniony przede wszystkim ze względu na swoje liczne walory zdrowotne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to, by założyć plantację tego gatunku jagody. Nie każde jednak miejsce jest odpowiednie do tego, by móc uprawiać ten owoc.

   Plantacja borówki amerykańskiej powinna znajdować się w miejscu, które charakteryzuje się glebą o konkretnych walorach. Przede wszystkim gleba to powinna być lekka i próchnicza, a do tego kwaśna, której pH mieści się w granicach 3,8-4,8. Zbyt niskie pH może prowadzić do chorób roślinki, z kolei zbyt wysokie prowadzi do niewielkich plonów. Gleba powinna ponadto charakteryzować się umiarkowaną, ale stałą wilgotnością.

   Aby zapoznać się w charakterystyką gleby w miejscu, w którym chcielibyśmy założyć plantację borówki amerykańskiej, warto jest ocenić jej profil za pomocą wykonania odkrywki glebowej do głębokości ok. 60 cm. Dzięki temu wyraźnie widać głębokość warstwy próchniczej oraz kolejnych warstw. Można też pobrać próbki gleby, na podstawie których ustali się analizę chemiczno-rolniczą, która wskaże, jakimi walorami charakteryzuje się dana gleba.

   Gdy ustalimy, że gleba w danym miejscu nadaje się na założenie plantacji, należy posadzić sadzonki w odpowiednich odległościach. Między poszczególnymi krzewami warto zachować odległość ok. 1 m, z kolei między poszczególnymi rzędami sadzonek trzeba ustalić taką odległość, by spokojnie zmieściły się tam maszyny wykorzystywane do uprawy borówki amerykańskiej. Ponadto warto sadzić po kilka rzędów różnych gatunków borówki amerykańskiej – a to dlatego, że roślina ta rozmnaża się przede wszystkim przez zapylanie krzyżowe.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   borowkiamerykanskie
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 września 2013 16:42
  • Jak hodować borówkę amerykańską

   Uprawa borówki amerykańskiej jest procesem, który wymaga gleby o dość wysokich walorach rolniczych – musi być ona żyzna i bogata w składniki odżywcze. Jednak osoby, które decydują się na założenie plantacji tego gatunku jagody, powinny mieć świadomość tego, że korzystna gleba nie wystarczy, by cieszyć się dobrymi plonami. Aby tak mogło być, uprawa borówki amerykańskiej powinna być odpowiednio prowadzona.

   Dla jak najlepszych plonów borówki amerykańskiej warto dbać o to, by ziemia stale cechowała się jak najlepszymi walorami. W tym celu dobrze jest stosować tak zwane ściółkowanie za pomocą materiałów organicznych. Jest to najlepsze rozwiązanie do tego, by stworzyć borówce jak najlepsze warunki naturalne, dzięki którym możliwy będzie szybki wzrost oraz obfite owocowanie rośliny. Ściółka organiczna nie tylko dostarcza glebie dużą zawartość składników mineralnych, ale również utrzymuje pH gleby na właściwym poziomie, zapobiega wyparowaniu wody oraz dba o odpowiednią temperaturę o każdej porze roku.

   W procesie uprawy borówki amerykańskiej ważne jest nie tylko ściółkowanie, ale również nawożenie i przycinanie krzewów owocowych. W przypadku nawożenia należy uważać, by nie przesadzić z ilością nawozów, gdyż ta odmiana jagody charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami pokarmowymi. Większą rolę odgrywa więc przycinanie krzewów borówki amerykańskiej - jest to wręcz podstawowy zabieg, jaki stosuje się na plantacjach przeznaczonych na masową produkcję tego owocu. Bez przycinania owoce borówki amerykańskiej stają się coraz drobniejsze, słabsze, pojawia się coraz mniej pąków kwiatowych, a tym samym plony stają się mniej obfite. Dlatego też borówkę amerykańską warto podcinać także w przydomowych maleńkich plantacjach tego smacznego i zdrowego owocu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   borowkiamerykanskie
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 września 2013 16:41
  • Dlaczego warto jeść borówkę amerykańską

   Jeśli chcemy czuć się zdrowi i pełni energii, powinniśmy wzbogacić swoją dietę o taki owoc jak borówka amerykańska. Ta duża odmiana jagody zdobywa coraz większe rzesze sympatyków na całym świecie. Popularność ta wynika z jednej strony z pysznego smaku tego owocu, z drugiej natomiast z wielu korzystnych dla organizmów właściwości. Borówki amerykańskie są doceniane przez osoby dbające o niskokaloryczną i zbilansowaną dietę. Owoc ten bowiem charakteryzuje się wysoką wartością dietetyczną oraz szeregiem niezbędnych dla organizmu składników odżywczych.

   Borówka amerykańska to owoc polecany nie tylko osobom dbającym o zbilansowaną dietę i szczupłą sylwetkę. Ten owoc to doskonała profilaktyka przed wieloma chorobami i dolegliwościami. Najważniejsze jest występowanie w borówce amerykańskiej związków antyoksydacyjnych, które wyjątkowo silnie przeciwdziałają powstawaniu raka – spośród wszystkich owoców to właśnie borówka odznacza się największą aktywnością tych związków.

   Przeciwdziałanie nowotworom to nie jedyna korzyść, jaką mają do zaoferowania borówki amerykańskie. Są one odpowiedzialne także za obniżenie cholesterolu w organizmie, zapobiegają infekcjom dróg moczowych, mają pozytywny wpływ na wzrok, a także pomagają zapobiegać chorobom krążenia. Co więcej, są polecane dla osób cierpiących na nadciśnienie – obniżają bowiem ciśnienie krwi, zmniejszając tym samym ryzyko zawału i chorób krążenia.

   Borówki amerykańskie są także doceniane przez kobiety pragnące jak najdłużej zachować naturalne piękno. Owoc ten to prawdziwe źródło młodości – opóźnia procesy starzenia się, sprawia, że skóra przez długi czas zachowuje piękny i zdrowy wygląd, ale również poprawia pamięć i pomaga regenerować komórki nerwowe.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   borowkiamerykanskie
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 września 2013 16:41

Archiwum

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa